Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Hayesville Middle sweeps three track and field meets

 

 Hayesville Middle School’s track team continued to add to its legacy Monday, March 26. The Yellow Jackets competed against Andrews, Hiwassee Dam/Ranger and Swain County with Hayesville coming out on top in both the boys’ and girls’ division. 

Along with the two team wins, the Jackets had record breaking performances.

GIRLS EVENT RESULTS

Long Jump: Bree Mercer, second place; Caroline Burch, third place; Lily Trout, fifth place.

High Jump: Ashlyn Leatherwood, first place; Serina Penland, fourth place. 

Triple Jump: Emma Shook, first place; Lila Roberts, third place; Kaylee Leatherwood, fourth place; Allison Jones, fifth place.

Shot Put: Kaylee Leatherwood, second place.

Discus: Kaylee Leatherwood, first place; Breanna McGough, second place; Allison Jones, third place.

55 meter hurdles: Emma Shook, first place and new school record of 9.26; Ashlyn Leatherwood, second place; Katie Pierce, third place.

100 meter dash: Kennadi Sewell, first place; Emma Hyatt, third place; Star Shelton, fifth place.

200 meter dash: Lila Roberts, third place; Bree Mercer, fourth place; Katie Pierce, fifth place. 

400 meter dash: Bree Mercer, first place; Katie Pierce, third place.

800 meter run: Kaysen Krieger, first place; Cecelia Jones, third place; Samantha Moral, fourth place; Kaitlyn Tant, fifth place.

1600 meter run: Emma Shook, first place; Lila Roberts, third place; Caroline Burch, fourth place, Cecelia Jones, fifth place.

4x100 relay: Kaysen Krieger, Kennadi Sewell, Caroline Burch, Emma Hyatt, first place and new school record of 56.72.

4x200 relay: Kaysen Krieger, Kennadi Sewell, Emma Hyatt, Ashlyn Leatherwood, first place.

BOYS EVENT RESULTS

Long jump: Galen Lloyd, first place; Kolbe Ashe, second place.

High jump: Jake McTaggert and Kyle Lunsford, first place tie.

Triple jump: Kolbe Ashe, first place; Asher Brown, second place.

Shot put: Jake McTaggart, first place; Jimmy Donaldson, second place; Will Defee, third place.

Discuss: Jake McTaggart, first place and new school record of 160’ 8”; Jimmy Donaldson, third place; Will Defee, fifth place.

110 meter hurdles: Bryan Davenport, third place; Lochlan Snowden, fourth place.

100 meter dash: Levi Martin, first place; Jeffery Burke, third place.

200 meter dash: Levi Martin, first place; Galen Lloyd, second place.

400 meter dash: Galen Lloyd, first place.

800 meter run: Asher Brown, first place; Bryan Davenport, third place.

1600 meter run: Asher Brown, second place; Bryan Davenport, fourth place.

4x100 meter relay: Wayne Barter, Jeffery Burke, Kolbe Ashe, Kyle Lunsford, first place.

4x200 meter relay: Isiah Boykin, Jeffery Burke, Kyle Lunsford, Levi Martin, first place.

The team will enjoy time off during spring break before returning to competition Monday, April 16 in Andrews.

By Travis Dockery Sports writer

Clay County Progress

Mailing Address: PO Box 483, Hayesville, NC 28904
Physical Address: 43 Main Street, Hayesville, NC 28904
Phone: 828-389-8431
Fax: 828-389-9997